خانه » عمومی » ماده مخدر گل اعتباد آور است + برخی عوارض آن

ماده مخدر گل اعتباد آور است + برخی عوارض آن

ماده مخدر گل اعتباد آور است + برخی عوارض آن

ماده مخدر گل اعتباد آور است + برخی عوارض آن

متاسفانه در حال حاضر مواد مخدر در انواع و با نام های مختلفی وجود دارند که گاهی آسیب های زیادی را علاوه بر اینکه به افراد وارد می کند به جامعه نیز آسیب هایی وارد می کند در این قسمت مطالبی در مورد ماده مخدر گل می باشد

رئیس کانون درمانگران اعتیاد ایران گفت: ماده مخدر گل، درمان دارویی ندارد و افراد معتاد باید به روش «علامت درمانی» مورد درمان قرار گیرند.

علامت درمانی به این معناست که پزشک تنها قادر است با مشاهده علائم و بروز درد در هر نقطه از بدن معتاد به گل، اقدام به درمان جسمانی همان بخش از بدن کند.
دکتر هادی پناهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اظهارداشت: ماده مخدر گل ۳ برابر حشیش اعتیاد آور است و عوارض جدی و جبران ناپذیری(مغزی و جسمانی) در فرد معتاد برجا می گذارد.
وی علت افزایش مصرف گل در میان جوانان را ایجاد سرخوشی و برانگیختگی بیان کرد و افزود: افزایش آمار افسردگی در کشور سبب شده تا این ماده مخدر به سرعت جای خود را میان جوانان باز کند.
پناهی با بیان اینکه گلی که در کشور کاشت و برداشت می شود، خالص نیست، افزود: بذرگل از کشورهای خارجی وارد کشور شده که البته بذر خالص نبوده و بذری با تداخلات ژنتیکی زیاد است؛ این بذر مخدر به شدت اعتیاد آور است.
وی ادامه داد: گفته می شود بذر این گیاه مخدر از خاورمیانه و نیز افغانستان وارد کشور شده است و تغییرات ژنتیکی بذر گل در آمریکا روی داده است.
پناهی زمان ورود و گسترش ماده گل به کشور را یک تا ۲ سال عنوان کرد و گفت: این ماده مخدر زمان زیادی است که در دنیا تولید می شود.
رئیس کانون درمانگران اعتیاد ایران افزود: متاسفانه در حال حاضر چندین نهاد برای مقابله با اعتیاد در کشور فعال است اما هنوز مشکل اعتیاد در کشور ادامه دارد و مجریان امر نتوانسته اند برنامه مدونی برای حل این معضل در کشور ارائه دهند. هر چند که این معضل تنها مختص کشور ما نیست. مقابله با این پدیده شوم در بیشتر نقاط دنیا با مشکلاتی روبروست.
وی در ادامه با بیان اینکه برنامه مدونی برای آموزش مردم در خصوص مقابله با مخدر گل نداریم، تاکیدکرد: هنوز پروتکل و شیوه نامه درمانی واحدی برای نحوه درمان مصرف کنندگان مخدر گل ارائه نشده است، در حالی که ترکیبات همه موادهای مخدر صنعتی یکسان بوده و به هم شباهت دارد.
رئیس کانون درمانگران اعتیاد تاکیدکرد: باید برای درمان اعتیاد سرمایه گذاری و با پیشگیری و آموزش مشکل اعتیاد را رفع کنیم.
پناهی، راهکار حل مشکل اعتیاد کشور را مشارکت بخش های غیر دولتی در تصمیم گیری های مجریان و سیاست گذران دانست و افزود: دولت ساز و کار اجرایی دارد اما باید با کمک بخش غیردولتی و سازمان های خصوصی و مردم نهاد این سازوکارها را تسهیل کند.
گل گیاهی مخدر و خطرناک است که با یک بار مصرف، اعتیاد ایجاد می کند و سبب صدمات زیادی در فرد می شود. این ماده قابل کاشت و برداشت است و بصورت گلخانه ای کاشت می شود.
بر اساس آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، در حال حاضر ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر در کشور معتاد هستند.

خبرنگار: فرزانه جلالیان**انتشار: حسین نوروزیان

ماده مخدر گل اعتباد آور است + برخی عوارض آن

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*