خانه » خواص ها » خواص شگفت انگیز سیاه دانه به همراه ضرر

خواص شگفت انگیز سیاه دانه به همراه ضرر

خواص سیاه دانه

خواص سیاه دانه , مضرات سیاه دانه , خاصیت سیاه دانه برای لاغری شکم و مو

سیاه دانه دارای خواص زیادی مباشد بطوری که برخی آن به همراه نان و پنیر میل میکند این دانه های کوچک طبع گرم دارد و برای سردی مناسب است طعم آن شیرین نیست و برخی توصیه می کنند که آن را به همراه عسل وناشتا میل کنند. دانه های ریز سیاه رنگی می باشد که نام دیگر آن شونیز می باشد نوعی گیاه است که بومی هندوستان و اروپا می باشد.

خاصیت متفاوتی برای آن بیان شده است که در بین آن برای مردان هم توصیه شده است بعضی از افراد زمانی نان می پزند و یا سفرش پخت آن را می دهند سیاه دانه و کنجد را روی نان می دهند و با لذت میل می کنند مصرف آن در دوران بارداری نیاز به مشورت با متخصص دارا می باشد. گفته شده سیاه دانه می تواند به تاخیر در سفیدی مو کمک می کند و برای لاغری مناسب است شاید برای شما هم این سوال پیش آید که سیاه دانه چیست.

خواص سیاه دانه برای لاغری شکم

سیاه دانه به دلیل دار بودن فیبر زیاد دارای اثرات آنورکسیک و باعث کاهش اشتها در بدن می شود. کاهش پیدا کردن اشتنها و ثابت ماندن قند خون باعث کاهش وزن و لاغر شدن چربی های شکم می شود. این مسئله جلو پر خوری شما رو تا حدی می گیرد که می تواند به سلامتی بدن شما نیز اثر گذار باشد.

کمک به کنترل ادرار

بیان شده برای درمان بی اختیاری ادار می توان پوسته تخم مرغ را خوب شست سپس روی حرارت مقداری تفت داد با مقداری سیاه دانه آن ترکیب کرده سپس آن ها را به خوبی کوبیده تا نرم شده بعد یک قاشق چای خوری از آن را در یک لیوان شیر مخلوط کرده و صبح و شام تا یک هفته مصرف کرده.

التیام ناراحتی های کبدی

مقداری از پودر سیاه دانه را با گیاه صبر زرد ( آلوئه ورا ) و عسل مخلوط کرده و هر صبح ناشتا، به مدت هفت روز یک قاشق مرباخوری از آن را میل کنید. همچنین می توانید روغن سیاه دانه را که در حال جوش است، با غنچه ی برگ های بید (برگ های کوچک ) مخلوط کرده و پیش از خواب یک قاشق مرباخوری از آن را به مدت یک هفته میل کنید.

مناسب برای درمان روماتیسم

به اندازه یک فنجان سیاه دانه را گرم کرده و قبل از خوابیدن روی قسمتی که درد می کند قرار داده و بعد از ماساژ آن را با آن را با پارچه پشمی بسته و استراحت می کنند

رفع اسهال

یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید.

کاربردی در درمان انواع سرطان

طی تحقیقاتی دامی که عصاره سیاه دانه روی موش های سرطانی انجام شده اثرات عجیبی روی آن گذاشته است
خاصیت ضد التهابی سیاه دانه به تقویت دستگاه ایمنی کمک کرده و طی مطالعات مشخص شده از بروز انواع سرطان پیشگیری می کند به عنوان مثال ترکیبات شیمیایی که در سیاه دانه وجود دارد منجر به کاهش التهاب پانکراس شده و این موضوع می تواند باعث توقف رشد سلول های سرطانی شود و گفته شده عصاره سیاه دانه می تواند باعث توقف سرطان رشد یافته روده بزرگ شود.

خاصیت سیاه دانه برای مو

دلایل و عوامل مختلفی برای ریزش مو وجود دارد که گاهی می توان برای آن درمان مناسبی پیدار کرد و از آن جلوگیری کرد در مواقعی می توان از این گیاه برای کنترل ریزش مو استفاده کرد برای اینکار حنا و پودر سیاه دانه رادر روغن سوسن ترکیب کرده و بصورت ضماد به سر می کنند.

رفع دل پیچه و دردهای روده ای

به مقدار مساوی زیره و نعنا و انیسون را بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید. سپس با عسل خالص آن را شیرین کرده و در موقع دل پیچه و دل درد آن را بنوشید.

مضرات سیاه دانه

در کنار خواص سیاه داه احتمال می رود در موقعی ضرر هایی هم داشته باشد. طبق مطلب بالا سیاه دانه باعث افت فشار خون می شود و این برای برخی مناسب نمی باشد چراکه افت فشار خون از انتقال صحیح اکسیژن به مغز و قلب جلوگیری کرده و باعث تهوع و سردرد و … شده است.

در مطالعات مرکز تحقیقاتی سرطان کترینگ نشان داده شده که سیاه دانه با دارو‌های شیمی درمانی تداخل دارد و می‌تواند اثر درمان‌های متداول سرطان را خنثی و کاهش دهد. بهتر است قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. همچنین برای کسانی که طبعشان گرم است توصیه شده در مصرف آن زیاده روی ننمایند. برخی زمانی که تماس با دانه های سیاه دانه داشته باشند دچار خارش و حساسیت می شوند که نوعی آلرژی می باشد.

منابع :
مجله خبری دوستان
خبرگزاری دانشجو

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*