خانه » پزشکی » معرفی و تشخیص بیماری آتاکسی در انسان

معرفی و تشخیص بیماری آتاکسی در انسان

معرفی بیماری آتاکسی به همراه علائم و راه درمان

بیماری آتاکسی , درمان آتاکسی مخچه ای , علائم آتاکسی فردریش

یکی از بیماری هایی که باعث به وجود آمدن اختلال و مشکل در حرکات و گفتار فرد می شود آتاکسی نام دارد. این مریضی در شکل های مختلفی از جمله مخچه ای و فردریش وجود دارد که دارای علائم مختلفی است. در ادامه به بررسی و معرفی آتاکسی و راه درمان آن خواهیم پرداخت که برای درک بهتر آن ادامه مطلب را مشاهده کنید.

بیماری آتاکسی چیست

آتاکسی نوعی بیماری است که افرادی مبتلا شده به آن کنترل عضلات در بازو ها و پاها را از دست می دهند که ممکن است منجر به عدم تعادل ، هماهنگی و احتمالاً اختلال در راه رفتن شود. آتاکسی ممکن است انگشتان ، دستها ، بازوها ، پاها ، بدن ، گفتار و حتی حرکات چشم را تحت تاثیر قرار دهد.

آتاکسی اغلب برای توصیف علائم عدم هماهنگی است که ممکن است همراه با عفونت ها ، صدمات ، سایر بیماری ها و یا تغییرات دژنراتیو در سیستم عصبی مرکزی باشد. این بیماری هم در کودکان و هم در بزرگسالان ایجاد می شود. همچنین آتاکسی ارثی در اثر نقص در ژن ایجاد می شوند که از ابتدای زندگی یک فرد وجود دارد و می توانند به طور عمده به ارث برده شوند. تاکسی ارثی اختلالات دژنراسیون است که ممکن است طی چند سال پیشرفت کند.

برخی از عوامل بروز آتاکسی

هر نوع آسیب و جراحت کانونی در دستگاه عصبی مرکزی موجب آتاکسی می شود که البته برخی از عوامل خارجی مانند مصرف اتانول ، مشروبات الکلی و مواد مخدر که ایجادکننده افسردگی نیز هستند میتواند باعث بروز آن شود و همچنین فقدان ویتامین B12 نیز میتواند باعث ایجاد آتاکسی حسی و مخچه ای شود.

بیشتر اختلالی که منجر به آتاکسی می شود مربوط به انحطاط یا آتروفی سلولهای قسمتی از مغز به نام مخچه هستند که البته ستون فقرات نیز می تواند مبتلا شود. ژنهای غیر عادی مختلفی که باعث آتاکسی می شوند آنها پروتئین های غیر طبیعی ایجاد می کنند که بر سلولهای عصبی در درجه اول در مخچه و نخاع تأثیر می گذارد. آنها همچنین ممکن است سایر قسمت های مغز را تحت تأثیر قرار دهند. سلولهای عصبی آسیب دیده شروع به عملکرد ضعیف و در نهایت انحطاط می کنند. با پیشرفت بیماری ، عضلات نسبت به دستورات مغز کمتر و کمتر پاسخگو می شوند. این مسئله باعث می شود تعادل و هماهنگی به یک مشکل بزرگتر تبدیل شود

آتاکسی فردریش

فردریش یک نوع بیماری ارثی می باشد که در آن فرد دچار مشکل در سیستم عصبی می شود. این بیماری باعث به وجود آمدن ناهماهنگی در حرکات و از دست دادن کنترل گفتاری می شود. از اولین علامت این بیماری به سخت راه رفتن می توان اشاره کرد که کم کم پیشرفت کرده و باعث وابستگی انسان به ویلچر می شود. برای تشخیص این بیماری نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی بالینی بیمار است.

بیماری آتاکسی مخچه ای

مخچه در قسمت پشت سر قرار دارد که وظیفه هماهنگ کردن حرکات عضلانی و حفظ وضعیت بدن و تعادل را بر عهده دارد. اتاکسی مخچه ای نوعی بیماری است که در اثر آسیب دیدن مخچه ایجاد می شود که باعث ایجاد ناهماهنگی و تاخیر در حرکات فرد می شود.

علائم و تشخیص آتاکسی

علائم و زمان شروع ممکن است بسته به نوع آتاکسی متفاوت باشد. هر فرد ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کند. که به طور معمول می توان به تحت تاثیر قرار گرفتن تعادل و هماهنگی فرد ، عدم هماهنگی دست ها ، بازوها و پاها ، تار شدن گفتار ، مشکل در نوشتن و غذا خوردن و حرکات آهسته چشم اشاره کرد.

برای تشخصی این بیماری علاوه بر سابقه خانوادگی و معاینه کامل عصبی و جسمی از آزمایش خون و ادرار ، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و آزمایش ژنتیک می توان استفاده کرد. البته این نکته را باید در نظر گرفت که حتما برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه شود.

شرایط خاص می تواند باعث شود که آتاکسی به طور ناگهانی ظاهر شود ، مانند ضربه مغزی ، سکته مغزی ، خونریزی مغزی ، تومور مغزی ، ناهنجاری های مادرزادی ، عفونت ها ، قرار گرفتن در معرض داروهای خاص و همچنین به دنبال ایست قلبی یا تنفسی. برخی شرایط می تواند باعث شود که آتاکسی به تدریج ظاهر شود ، مانند کم کاری تیروئید ، کمبود برخی ویتامین ها مانند B-12 یا ویتامین E ، قرار گرفتن در معرض داروهای خاص ، مولتیپل اسکلروزیس ، سفلیس و سایر اختلالات.

روش های درمان آتاکسی

گفته می شود که اکنون درمانی برای آتاکسی ارثی وجود ندارد. و هنوز دارویی نیز برای آن ایجاد نشده است. برای کمک به درمان آن نیز باید شرایط توسط پزشک بررسی شود. البته برای کمک به درمان عدم هماهنگی یا عدم تعادل عمدتاً شامل استفاده از وسایل انطباقی است که به فرد اجازه می دهد تا حد ممکن استقلال خود را حفظ کند. چنین وسایلی ممکن است شامل استفاده از عصا ، واکر یا ویلچر باشد. فیزیوتراپی ، ورزش و گفتاردرمانی نیز ممکن است مفید باشد.

منبع : columbianeurology.org

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*