خانه » پزشکی » معرفی انواع بیماری پروانه ای و راه تشخیص

معرفی انواع بیماری پروانه ای و راه تشخیص

معرفی انواع بیماری پروانه ای و راه تشخیص

بیماری پروانه ای چیست , عکس و علائم بیماری پروانه ای

ای بی یا مریضی به نام پروانه ای یکی از بیماری های خطرناک در میان انسان ها می باشد که در میان مردان و زنان وجود دارد. این بیماری در ظاهر فرد تاثیر می گذارد که دارای علادم و علامت های مختلفی می باشد. در ادامه مطلب به بررسی و معرفی بیماری پروانه ای و راه های درمان آن خواهیم پرداخت.

بیماری پروانه ای چیست

بیماری پروانه ای یک اختلال ارثی می باشد که به بافت های پوست آسیب می رساند. اپیدرمولیز بولوزا یکی از انواع بیماری های نادر در جهان می باشد که باعث می شود پوست به راحتی تاول بزند. این بیماری ناشی از یک مشکل ژنتیکی هست و شدت رشد آن در مبتلایان زیاد هست و در بعضی مواقع ممکن است باعث مرگ فرد نیز شود.

از مهمترین عوامل ایجاد این اختلال می توان به داشتن سابقه خانوادگی در این بیماری اشاره کرد و از یک والد نیز میتواند به ارث رسد که در آن پوست شکننده و با هر خراشی لایه لایه شده و کنده می شود. در صورتی که شما بدون دلیل به تاول مبتلا شدید نیاز به مراجعه کردن به پزشک دارید.

علائم بیماری پروانه ای

معمولا افراد مختلف بیماری انواع اپیدرمولیز بولوزا را به ارث میبرند. این بیماری معمولاا در دوران کودکی یا اوایل کودکی بروز می کند که در برخی از افراد تا بزرگسالی یا اوایل بزرگسالی علائمی ایجاد نمی کند. در ادامه به برخی از علائم این بیماری می پردازیم.

– به وجود آمدن پوستی شکننده که خیلی راحت تاول می زند خصوصا روی دست و پا

– ایجاد تاول هایی داخل دهان و گلو فرد

– از دست رفتن ناخن و یا ناخن های ضخیم

– پوست ضخیم روی پوست کف دست و پا

– پوست نازک

– زخمی شدن ، تاول و ریزش پوست سر

– برجستگی های کوچک و جوش های پوستی سفید

– پوسیدگی دندان ها

تشخیص دادن بیماری پروانه ای

این بیماری ممکن است تا زمانی که یک کودک شروع به راه رفتن نکند خود را نشان ندهد. زمانی که به بیمار بودن فرزند خود مشکوک می شوید ضمن مراجعه به پزشک متخصص پوست و مشورت با آن باید بیوپسی پوستی گرفته شود که با ارسال آن به آزماشگاه میتوان به تشخیص دقیق تر این بیماری کمک کرد.

منابع : mayoclinic.org

nezareha.com/1800/%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a7%db%8c

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*