اقداماتی که پس از مبتلا شدن به ویروس کرونا انجام داد

اقداماتی که باید پس از مبتلا شدن به ویروس کرونا انجام داد

دراین نوشته از گروه سلامتی نایس فا با اقدامات بعد از ابتلا به ویروس کووید 19 با ما همراه باشید .

اگر شما به ویروس کووید 19 مبتلا شدید و یا مشکوک به گرفتن کرونا هستید و فکر میکنید کرونا گرفته اید حتما روش های زیر را برای کمک به سلامتی خودتان و خانواده و جامعه انجام دهید و آنها را دنبال کنید .

ماندن در خانه :

در هنگام مبتلا شدن به کرونا اولین راهکار ماندن در خانه است . بعضی از ویروس های کووید-19 به صورت بیماری خفیف ظاهر میشوند و با ماندن در خانه و استراحت کردن رفع میشوند .فقط برای مراجعه به پزشک از خانه بیرون بروید و هر کار دیگری را به دیگران بسپارید که در بیرون برای شما انجام دهند .

از وسایل نقلیه عمومی دور بمانید :

از هرگونه وسایل نقلیه عمومی از هواپیما و قطار گرفته تا تاکسی های بین شهری و اینترنتی دور بمانید و هرگز از این وسایل نقلیه استفاده نکنید .

خود را قرنطینه کنید :

این مهمترین موردی هست که باید انجام دهید . باید از تمام اعضای خانواده دور بمانید و در یک اتاق خاص به تنهایی استراحت کنید و هیچ کسی غیر از شما در اتاق نباشد .تا میتوانید از ظروف جداگانه برای غذای خود استفاده کنید و اگر میتوانید از سرویس های بهداشتی جداگانه استفاده کنید .

از افرادی که مستعد بیماری هستند دور شوید :

از افرادی که مشکل دیابت ، فشار خون ، چربی دارند و همچنین از افراد بالای 60 سال تا میتوانید دور شوید .

قبل و بعد از لمس حیوانات خانگی دستان خود را بشوئید

طبق بررسی های مختلف ثابت شده که ویروس کووید 19 از انسان به حیوان سرایت نمیکند ولی حیوانات مانند اشیای دیگر ویروس را در سطح خود نگه میدارند و اگر فردی مبتلا به ویروس بدون توجه حیوان را لمس کنید و بعد از فرد سالم همان حیوان را لمس کنید احتمال انتقال ویروس به فرد سالم بیشتر است .

ماسک را فراموش نکنید

در مواقعی که به مکان هایی نظیر مکان های ارائه دهنده خدمات بهداشتی و مراقبتی ماسک بزنید و ملاقات افراد سالم با فرد بیمار را ممنوع کنید و هنگام نزدیک شدن مراقب به شما از ماسک استفاده کنید

در هنگام سرفه و عطسه از دستمال استفاده کنید

وقتی فرد مبتلا سرفه یا عطسه میکند قطعا مقدار زیادی از ویروس را به خارج از بدن می راند و اگر فرد سالمی در آن محیط باشد احتمال ابتلای فرد سالم بیشتر خواهد بود . در هنگام سرفه و عطسه با صورت کامل صورت خود را با دستمال بپوشانید و دستمال را در سطل زباله دردار بیندازید .بعد از سرفه و عطسه به مدت بالای 20 ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشوئید و در صورت نبودن صابون از الکل استفاده کنید .

اقداماتی که پس از مبتلا شدن به ویروس کرونا انجام داد
اقداماتی که پس از مبتلا شدن به ویروس کرونا انجام داد

علائم بیماری را دنبال کنید و از همه علائم ویروس کرونا مطلع شوید

از علائم کرونا تب و سرفه شایع ترین علائم بیماری هستند و مشکل در تنفس و تنگ شدن نفس از علائم جدی کرونا هست . در این صورت اگر میتوانید با پزشک خود در تماس باشید در غیر اینصورت به پزشکتان مراجعه کنید .

هشدارهای ضروری را جدی بگیرید

در صورتی که علائم زیر را داشته باشید به پزشک مراجعه کنید :

  • وقتی احساس میکنید که قفسه سینه شما تحت فشار است
  • وقتی احساس سوزش در داخل قفسه سینه میکنید.
  • وقتی احساس تنگی نفس میکنید
  • وقتی 5 روز پشت سر هم تب بالای 37.5 درجه را داشته باشید .
  • وقتی حس میکنید هوشیاری شما کمتر شده است
  • وقتی چهره شما متمایل به آبی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *