10 گیاه عالی برای درمان کبد چرب

10 گیاه عالی برای درمان کبد چرب

بسیاری از مردم در سراسر جهان با شرایطی زندگی می کنند که بر کبد تأثیر می گذارد، از جمله سیروز، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)، بیماری کبد الکلی، سرطان کبد، نارسایی کبد و هپاتیت .

هر ساله، بیماری کبدی عامل نزدیک به 2 میلیون مرگ در سراسر جهان است .

عوامل خطر برای بیماری های کبدی عبارتند از مصرف زیاد الکل، سطح قند خون بالا، چاقی، فشار خون بالا، ویروس ها، سطح بالای تری گلیسیرید و کلسترول و غیره.

بیماری کبد به روش های مختلفی درمان می شود، از جمله دارو درمانی، تغذیه درمانی، ایمونوتراپی، تغییر سبک زندگی، برداشتن جراحی و حتی پیوند کبد در مرحله نهایی بیماری کبد.

علاوه بر درمان های استاندارد، بسیاری از مردم به امید بهبود و محافظت از سلامت کبد خود به درمان های جایگزین از جمله مکمل های گیاهی روی می آورند. در واقع، حدود 65 درصد از افراد مبتلا به بیماری های کبدی در ایالات متحده و اروپا از مکمل های گیاهی استفاده می کنند.

چند راز مختلف سلامتی پوست

در اینجا 10 بهترین گیاهی که برای بهبود سلامت کبد ثابت شده است را معرفی می کنیم.

  1. خار مریم (سیلیمارین)

سیلیمارین که اغلب شیرخار نامیده می شود از گروهی از ترکیبات استخراج شده از دانه های خار مریم (Silybum marianum) شامل سیلیبین، سیلی کریستین و سیلیدیانین تشکیل شده است.

خار مریم بیش از 2000 سال است که برای درمان بیماری های مجرای صفراوی و کبد استفاده می شود و تحقیقات نشان می دهد که ممکن است دارای خواص محافظتی از کبد باشد.

پیشنهاد شده است که سیلیمارین دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی است و ممکن است به ترویج بازسازی سلول های کبدی، کاهش التهاب و سودمندی افراد مبتلا به بیماری کبد کمک کند. با این حال، نتایج مطالعات انسانی متفاوت بوده است.

به عنوان مثال، برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل سیلیمارین ممکن است به محافظت در برابر پیشرفت بیماری کبدی، افزایش طول عمر در افراد مبتلا به سیروز الکلی و افزایش کیفیت کلی زندگی در افراد مبتلا به بیماری کبد کمک کند.

با این حال، مطالعات دیگر نشان می دهد که سیلیمارین موثرتر از درمان های پلاسبو نیست و نیاز به تحقیقات بیشتر را برجسته می کند.

2. جنسینگ

10 گیاه عالی برای درمان کبد چرب جنسینگ
10 گیاه عالی برای درمان کبد چرب جنسینگ

جینسینگ یک مکمل گیاهی محبوب است که به دلیل خواص ضد التهابی قوی خود شناخته شده است.

تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که جینسینگ دارای اثرات آنتی اکسیدانی است و ممکن است به محافظت در برابر آسیب کبدی ناشی از ویروس ها، سموم و الکل کمک کند. به علاوه، ممکن است بازسازی سلول های کبد را پس از جراحی تقویت کند

علاوه بر این، برخی از مطالعات انسانی نشان داده اند که درمان جینسینگ ممکن است عملکرد کبد را بهبود بخشد و خستگی و التهاب را در افراد مبتلا به بیماری کبد و اختلال عملکرد کبد کاهش دهد.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2020 روی 51 مرد با سطوح بالای آلانین ترانس آمیناز (ALT)، نشانگر آسیب کبدی، نشان داد که افرادی که روزانه 3 گرم عصاره جینسنگ به مدت 12 هفته مصرف کردند، در مقایسه با دارونما، کاهش قابل توجهی در ALT داشتند.

سطح گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT)، یکی دیگر از نشانگرهای آسیب کبدی نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت

اگرچه این نتایج امیدوارکننده هستند، اما تحقیقات بیشتری برای بررسی اثرات جینسینگ بر سلامت کبد مورد نیاز است.

زمانی که به تنهایی استفاده شود، تصور می شود جینسینگ برای سلامت کبد نسبتاً بی خطر است. با این حال، جینسینگ پتانسیل واکنش با داروها را دارد که می تواند منجر به آسیب کبدی و سایر عوارض جانبی بالقوه خطرناک شود.

3. چای سبز

10 گیاه عالی برای درمان کبد چرب چای سبز
10 گیاه عالی برای درمان کبد چرب چای سبز

اگرچه از نظر فنی یک گیاه دارویی نیست، چای سبز و ترکیب اصلی پلی فنول آن اپی گالوکاتچین-3-گالات (EGCG) اغلب در بررسی های متون با تمرکز بر داروهای گیاهی برای بیماری های کبدی گنجانده شده است

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل عصاره چای سبز ممکن است به درمان مبتلایان به بیماری کبد کمک کند.

مطالعه ای بر روی 80 نفر مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) نشان داد که مصرف مکمل با 500 میلی گرم عصاره چای سبز در روز به مدت 90 روز به طور قابل توجهی نشانگرهای آسیب کبدی ALT و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) را کاهش می دهد.

اگرچه گروه دارونما نیز متوجه کاهش سطح AST و ALT شد، اما آنها معنی دار نبودند. مطالعه 12 هفته ای دیگر روی 80 فرد مبتلا به NAFLD مشاهده کرد که افرادی که روزانه 500 میلی گرم عصاره چای سبز مصرف می کردند، بهبود قابل توجهی در AST، ALT و نشانگرهای التهابی داشتند. ، در مقایسه با دارونما. همچنین نشان داده شده است که این درمان تغییرات چربی در کبد را کاهش می دهد مصرف چای سبز در برابر بیماری های مختلف کبد از جمله سرطان کبد، هپاتیت، سیروز، کبد چرب (استئاتوز کبدی) و بیماری مزمن کبد محافظت می کند، در حالی که نوشیدن چای سبز برای اکثر افراد بی خطر است. در موارد نادر، مکمل‌های عصاره چای سبز با آسیب حاد کبد مرتبط است.

4. شیرین بیان

اگرچه آب نبات جویدنی اغلب هنگام فکر کردن به شیرین بیان (Glycyrrhiza glabra) به ذهن خطور می کند، اما این واقعاً یک گیاه دارویی با خواص دارویی قوی است که در مطالعات علمی نشان داده شده است که ریشه شیرین بیان دارای اثرات ضد التهابی، ضد ویروسی و محافظت از کبد است. ریشه ترکیب ساپونین گلیسیریزین است که معمولا در طب سنتی چینی و ژاپنی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری کبد استفاده می شود.

مطالعه ای بر روی 66 فرد مبتلا به بیماری کبد چرب نشان داد که مصرف مکمل با 2 گرم عصاره ریشه شیرین بیان در روز به مدت 2 ماه به طور قابل توجهی باعث کاهش ALT و AST در مقایسه با درمان با دارونما شد.

در یک مطالعه کوچک دیگر، 6 فرد سالم به مدت 12 روز هر شب قبل از نوشیدن ودکا یک محصول گلیسیریزین مصرف کردند و 6 نفر فقط به مدت 12 روز هر شب ودکا مصرف کردند.

در گروهی که فقط ودکا مصرف می کردند، نشانگرهای آسیب کبدی از جمله ALT، AST و GGT به طور قابل توجهی افزایش یافت. در گروه گلیسیریزین، این نشانگرها به طور قابل توجهی افزایش پیدا نکردند، که نشان می دهد گلیسیریزین ممکن است به محافظت در برابر آسیب کبدی مرتبط با الکل کمک کند.

اگرچه این یافته ها امیدوارکننده هستند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

علاوه بر این، برخی از افراد نسبت به شیرین بیان حساسیت بیشتری دارند و استفاده مزمن از محصولات شیرین بیان می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناکی از جمله فشار خون بالا و سطح پایین پتاسیم خون شود.

5. زردچوبه

زردچوبه و کورکومین جزء فعال اصلی آن با انواع فواید سلامتی چشمگیر مرتبط است.

به خوبی ثابت شده است که زردچوبه دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی قوی است که این گیاه را به گزینه ای محبوب برای مبتلایان به بیماری کبد تبدیل می کند.
یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به NAFLD نشان داد که درمان روزانه با 500 میلی گرم یک محصول کورکومین به مدت 8 هفته به طور قابل توجهی باعث کاهش محتوای چربی کبد و سطح AST و ALT در مقایسه با گروه دارونما شد.

میلی گرم کورکومین و 5 میلی گرم پیپرین در روز به مدت 12 هفته کاهش قابل توجهی در کلسترول ALT، AST، LDL (بد) و نشانگرهای التهابی در مقایسه با گروه دارونما داشتند.

پیپرین ترکیبی است که در فلفل سیاه یافت می شود و جذب کورکومین را افزایش می دهد.

همچنین مشاهده شد که درمان کورکومین به طور قابل توجهی شدت NAFLD را در مقایسه با گروه دارونما بهبود بخشید.
مصرف مکمل با زردچوبه و کورکومین به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، مواردی از آسیب حاد کبدی گزارش شده است. با این حال، مشخص نیست که آیا این موارد به دلیل آلودگی محصولات کورکومین بوده یا خود محصولات

6. سیر

اگرچه سیر از نظر گیاه شناسی یک سبزی محسوب می شود، اما جزء محبوب بسیاری از داروهای گیاهی است. حاوی ترکیبات گیاهی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی مانند آلیسین، آلیین و آجوئن است که ممکن است به سلامت کبد کمک کند.

یک مطالعه در سال 2020 بر روی 98 فرد مبتلا به NAFLD نشان داد که افرادی که 800 میلی گرم پودر سیر در روز به مدت 15 هفته مصرف کردند، کاهش قابل توجهی در سطح کلسترول ALT، AST، LDL (بد) و تری گلیسیرید در مقایسه با گروه دارونما داشتند.

علاوه بر این، 51٪ از شرکت کنندگان در گروه سیر بهبودهایی در شدت تجمع چربی کبد نشان دادند، در حالی که فقط 16٪ از گروه کنترل.

مطالعه دیگری روی بیش از 24000 بزرگسال نشان داد مردانی که بیش از 7 بار در هفته سیر خام مصرف می‌کنند تا 29 درصد کمتر در معرض ابتلا به بیماری کبد چرب هستند. اگرچه مصرف سیر خام رابطه معکوس با NAFLD در مردان داشت، اما این ارتباط در زنان مشاهده نشد

علاوه بر این، یک مطالعه مصرف سیر خام را با کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد مرتبط دانست. خوردن سیر خام دو بار یا بیشتر در هفته با کاهش 23 درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد در مقایسه با مصرف سیر خام کمتر از دو بار در هفته همراه بود.

اگرچه سیر خام به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، مکمل های سیر غلیظ ممکن است باعث آسیب کبدی در برخی افراد شود.

7. زنجبیل

ریشه زنجبیل یک عنصر محبوب در آشپزی است و همچنین معمولاً به عنوان یک درمان دارویی برای بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری کبد استفاده می شود.

یک مطالعه 12 هفته ای روی 46 فرد مبتلا به NAFLD نشان داد که مکمل با 1500 میلی گرم پودر زنجبیل در روز به طور قابل توجهی باعث کاهش ALT، کلسترول کل و LDL (بد)، قند خون ناشتا و نشانگر التهابی پروتئین واکنشی C (CRP) می شود. با درمان پلاسبو

مطالعه دیگری نتایج مشابهی را مشاهده کرد. افراد مبتلا به NAFLD که 2 گرم زنجبیل به مدت 12 هفته مکمل مصرف کردند، در مقایسه با گروه دارونما، کاهش قابل توجهی در ALT، GGT، نشانگرهای التهابی و تجمع چربی در کبد داشتند.

ریشه زنجبیل حاوی ترکیبات قدرتمندی از جمله جینجرول و شوگاول است که به مهار التهاب و محافظت در برابر آسیب سلولی کمک می کند که ممکن است به سلامت کبد کمک کند. به علاوه، زنجبیل ممکن است به محافظت از کبد شما در برابر سمومی مانند الکل کمک کند.

زنجبیل به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، حتی برای کسانی که بیماری های کبدی دارند. با این حال، همیشه باید قبل از مصرف مکمل با محصولات زنجبیل با دوز بالا، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید

8. دانشن

دانشن ماده ای است که معمولا در طب سنتی چینی استفاده می شود. این ریشه های خشک شده گیاه مریم گلی مریم گلی است. مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده است که دانشن ممکن است اثرات مثبتی بر سلامت کبد داشته باشد.

مطالعات حیوانی نشان می‌دهد دانشن ممکن است به محافظت در برابر بیماری‌های کبدی مرتبط با الکل کمک کند و بازسازی بافت کبد را تقویت کند، در حالی که برخی از مطالعات انسانی نشان می‌دهند که تزریق دانشن ممکن است در کنار سایر داروهای گیاهی به درمان فیبروز کبد کمک کند.

9. جینکو بیلوبا

 10 گیاه عالی برای درمان کبد چرب  جینکو بیلوبا
10 گیاه عالی برای درمان کبد چرب جینکو بیلوبا

جینکو بیلوبا یک مکمل گیاهی محبوب است که با بهبود سلامت کبد مرتبط است. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی جوندگان نشان داد که تزریق جینکو بیلوبا فیبروز کبدی را کاهش می‌دهد و عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد.

10. گون

گون یک گیاه خوراکی است که معمولا در طب سنتی چینی استفاده می شود. سرشار از ترکیبات دارویی از جمله ساپونین ها، ایزوفلاونوئیدها و پلی ساکاریدها است که خواص درمانی قدرتمندی دارند.

به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود و با آسیب کبدی مرتبط نیست. با این حال، می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد مطالعات جوندگان نشان می دهد که گون ممکن است به محافظت در برابر فیبروز و کبد چرب ناشی از رژیم غذایی پرچرب در صورت استفاده به تنهایی یا در ترکیب با گیاهان دیگر کمک کند.

نتیجه گیری

اگرچه برخی از درمان‌های گیاهی ممکن است به درمان یا پیشگیری از بیماری‌های کبدی کمک کنند، اما برای هر کسی که علاقه‌مند به استفاده از داروهای گیاهی برای سلامت کبد است، ضروری است که ابتدا با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی واجد شرایط صحبت کند.

این به این دلیل است که بسیاری از درمان های گیاهی برای کبد سمی هستند و ممکن است مصرف آنها خطرناک باشد، به ویژه برای کسانی که بیماری های کبدی یا سایر شرایط پزشکی دارند.

در واقع، داروهای گیاهی با آسیب کبدی و حتی مرگ مرتبط است. هم گیاهان منفرد و هم مخلوط های گیاهی پتانسیل آسیب جدی به کبد شما را دارند.

علاوه بر این، مکمل‌های گیاهی می‌توانند با فلزات سنگین، آفت‌کش‌ها، مواد دارویی و باکتری‌هایی که می‌توانند به کبد شما آسیب برسانند، آلوده شوند. استفاده کنید، بسیاری دیگر چنین نیستند، بنابراین همیشه باید قبل از مصرف هر مکمل گیاهی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

برخی از گیاهان دارویی با بهبود سلامت کبد مرتبط بوده اند و آنها را به یک درمان طبیعی محبوب برای افرادی که دارای بیماری های کبدی هستند و همچنین کسانی که می خواهند از سلامت کبد خود حمایت کنند، تبدیل کرده است.

اگرچه برخی از مکمل‌های گیاهی بی‌خطر تلقی می‌شوند و حتی ممکن است برخی بیماری‌های کبدی را درمان کنند، بسیاری دیگر می‌توانند به سلامت کبد آسیب برسانند.

اگر در مورد درمان های گیاهی برای بیماری های کبدی سؤالی دارید یا علاقه مند به مصرف مکمل های گیاهی به امید حمایت از سلامت کبد خود هستید، همیشه برای مشاوره با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آگاه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *